הסל שלך

הסל שלך ריק

תפקידנו בהענקת בטחון ורוגע אצל התינוק

תפקידנו בהענקת בטחון ורוגע אצל התינוק

כמו כל יצור חי, גם התינוקות שלנו נולדים עם צרכים רגשיים וצרכים פיזיים. בתחילת הדרך קשה להם לבטא אותם אבל מדובר בצרכים פנימיים ואמיתיים, ואנחנו, ההורים שלהם כאן לספק להם את כל הצרכים שהם זקוקים להם. המטרה העיקרית שלנו היא שהתינוק יעביר את היום שלו כשהוא בטוח, שמח ונינוח. על מנת לעשות זאת התפקיד שלנו כהורים הוא לספק לתינוק שלנו את החום והאהבה העוטפת מצד אחד ואת הסביבה והאמצעים הבטוחים והתומכים שיאפשרו זאת מצד שני. אז איך בעצם אנחנו יכולים להנעים יותר את התפתחותם?


מגע הוא צורך בסיסי של תינוקות. עיסוי הינו דרך מצוינת להרגעה ושחרור ממתחים והוא גורם להנאה והרפיה לשני הצדדים. הוא גם מקרב ומחזק את הקשר בין התינוק להורה. העיסוי  מסייע להקלה על כאבי בטן, גזים ועצירות, מרגיע ומשחרר ממתחים ועשוי לשפר טונוס שרירים. כל אלו עוזרים לתינוק להיות רגוע יותר וגם לישון טוב יותר. העדיפו שמן עיסוי משמנים צמחיים ובריח שאתם אוהבים. כמו כן, רצוי להשתמש במוצרים שפותחו במיוחד עבור תינוקות ועורם העדין ואינם מכילים רכיבים העשויים לגרות את עור התינוק. במוצרי מוסטלה לדוגמא, טיפוח עור התינוק עומד במרכז המחקר כבר 70 שנה והינו המותג מספר 1 במכירות בבתי מרקחת באירופה בקטגוריית טיפוח העור לתינוקות*. נמליץ להשתמש בשמן עיסוי תינוקות כדוגמת שמן עיסוי תינוקות של מוסטלה שנספג במהירות ואינו משאיר שכבה שומנית על העור. הוא גם מכיל קומפלקס שמנים ייחודי – שמן אבוקדו, שמן חמניות ושמן גרעיני רימון וויטמין E להזנה עמוקה והגנה על עור התינוק. השכיבו את התינוק על שמיכה רכה או בד בחדר חמים. מומלץ לכבות את האור ולהשאיר נורת לילה קטנה, לשמור על השקט, או לשים מוסיקה מרגיעה חרישית. שימו מעט שמן עיסוי ביד וחממו אותו ע"י שפשוף הידיים, עסו את  גוף התינוק באמצעות מגע עדין. לאחר העיסוי תמשיכו לשבת ליד התינוק ולשמור על האווירה השקטה. זהו זמן טוב לשירה או קריאת סיפור לפני השינה, ליטופים, נשיקות ונענועים קלים במידת הצורך.

צורך נוסף של תינוק שנולד הוא התנועה, תנועה מרגיעה את התינוק וגם חשובה להתפתחות מוטורית ולהכרת מנח הגוף במרחב. תינוק שמקבל מספיק תנועה במהלך היום, מפתח יכולות מוטוריות טובות יותר, פורק אנרגיה ומתחים ובהתאם יכול להיכנס למצב רגיעה בצורה מהירה יותר. ניתן להתהלך עם התינוק תוך כדי נענוע, לשבת איתו על כסא נדנדה או כדור פיזיו, או אפילו לטייל איתו בעגלה. התנועה הקצבית והקבועה מרגיעה ומנחמת.

אחד האזורים שיותר נוטים לאדמומיות וגירויים, והרבה פעמים גורמים לאי שקט אצל תינוקות הוא אזור ההחתלה. חיכוך חיתול רטוב על עורו העדין של התינוק הוא הסיבה הנפוצה ביותר לתפרחת חיתולים. על מנת להקל על תינוקנו, לעזור לו להישאר נינוח ולהימנע מתופעת תפרחת החיתולים, מומלץ מאוד להקפיד על החלפת חיתול לעיתים קרובות. יש להקפיד לשמור על האזור נקי ויבש ולא לשפשף את העור. חשוב להימנע ממוצרים המכילים בישום העלולים לגרום לגירוי העור וכן  מומלץ להשתמש בחיתול שנבדק דרמטולוגית לעור רגיש, על מנת להבטיח שאינו גורם גירוי לעור רגיש, כדוגמת חיתולי המותג בייביסיטר שנבדקו דרמטולוגית במעבדה מוכרת, בפיקוח רופא עור, ונמצאו מתאימים לעורם הרגיש של תינוקות.

אי אפשר לדבר על הרגעת תינוק בלי לדבר על מוצצים! למוצץ, יש יכולת נפלאה להרגיע את התינוק. הוא עונה על הצורך האוראלי הבסיסי ביותר שיש לכל תינוק והוא גם יכול לשמש כאובייקט מעבר שמעניק הרבה ביטחון. תינוקות חשים דחף טבעי לפעולת היניקה, שנועדה לא רק לתזונה, אלא גם לאימון שרירים שהתינוק צריך כדי לפתח מיומנויות של בליעה, לעיסה ודיבור נכון. המוצץ שלNUK  לדוגמא, מותאם בצורה אופטימלית לפה: הוא שטוח, דק וצר ומשאיר ללשון מספיק מקום לתנועות היניקה.

כאשר התינוק נולד, עורו עטוף בשכבת הגנה הנקראת ורניקס,  שיורדת במהלך השבוע הראשון לחייו. עורו של התינוק נותר חשוף להשפעות מזג האוויר ולמזהמים מהסביבה. מכיוון שעורו העדין של התינוק דק ורגיש יותר מעורו של המבוגר התינוק חשוף יותר ליובש ולמחלות עור. בנוסף, עורו העדין והדק של התינוק נחשף לאתגרים רבים לאחר הלידה, כמו להשפעות של טמפרטורה ולחות משתנים, לכימיקלים, חומרי צבע בבגדים וחומרי כביסה, העלולים לגרום ליובש, גירוי ואדמומיות ולכן הוא דורש טיפול מסור וקפדני. באמצעות שגרת טיפוח נכונה, ניתן להגן על העור, להקנות לו לחות ולשמור עליו. מומלץ מיד לאחר המקלחת וייבוש הגוף למרוח קרם לחות המותאם לעורם של תינוקות כדוגמת קרם הגוף של מוסטלה. חשוב למרוח את הקרם בסמוך לזמן המקלחת על מנת לשמור על לחות העור. קרם הגוף של מוסטלה, הינו קרם גוף המעשיר בלחות, מרכך ומגן על עורם העדין של התינוקות. במידה והיובש הוא באזור הפנים של התינוק, למוסטלה גם קרם לחות ייעודי לפנים. מוצרי מוסטלה מיוצרים ע"י חברת דרמו-קוסמטיקה צרפתית המציעה מגוון מוצרים ללא פראבנים, ללא פתלטים וללא פנוקסיאתנול. מגוון מהמוצרים בעלי רכיב פטנט ייחודי: סוכר אבוקדו (Avocado Perseose) המחזק את שכבת ההגנה של העור ומעשיר את העור בלחות.

לסיכום, תפקידנו כהורים הוא לדאוג שהתינוק יקבל את המענה הטוב ביותר לצרכים הבסיסיים שלו. נדאג שיגדל בסביבה מוגנת ובטוחה, נעניק לו תחושה נעימה מחבקת ורגועה, ונקל עליו ועל עורו העדין – כך יוכל להתאקלם טוב יותר לחיים מחוץ לרחם העוטף והמחבק.

 

* IQVIA - Pharmatrend Database - Baby Hygiene and Care market in pharmacy -
   MAT   September 2019 - in volume & value, In France, Italy, Spain & Belgium.

לכתבה הבאה